Paliwo alternatywne, wykorzystywane w nowej elektrociepłowni będzie wytwarzane z odpadów (głównie tworzywa, zabrudzony papier itp.) pozbawionych frakcji organicznej. Odpady, z których będzie produkowane takie paliwo to pozostałości po sortowaniu, które nie nadają się do ponownego przetworzenia.
Paliwo, wykorzystujące odpady pozostałe po sortowaniu jest nie tylko bezpieczne, ale wspiera ochronę środowiska, ponieważ pomaga rozwiązać problem odpadowy. To szczególnie istotne, biorąc pod uwagą fakt, że odpady będą powstawać tak długo, jak funkcjonujemy jako społeczeństwo. Dlatego dobrze zadbać o to, aby jak najmniej z nich trafiało na wysypiska. Gospodarka Obiegu Zamkniętego zna na ten problem odpowiedź – pozostałości po sortowaniu można wykorzystać do produkcji paliwa.
Praca elektrociepłowni w uproszczeniu wygląda następująco: do elektrociepłowni przyjeżdża paliwo (w tym wypadku paliwa pochodzące z odpadów), które trafia do zamkniętego i hermetycznego układu podawania paliw. Następnie paliwo trafia do kotła, gdzie jest spalane w celu wytworzenia pary wodnej koniecznej do napędzenia turbiny i wytworzenia energii elektrycznej. Ciepło jest wykorzystywane do podgrzania wody w miejskiej sieci ciepłowniczej. W ten sposób odpady – zamiast trafiać na wysypisko – służą do wyprodukowania wartościowego paliwa, a następnie ciepła i prądu, które trafiają do naszych mieszkań.
Działania i inwestycje Fortum związane z nową elektrociepłownią stanowią impuls rozwojowy tak dla Wrocławia, jak i Wiszni Małej oraz gmin ościennych Jesteśmy przekonani, że nasza inwestycja przyniesie obu tym miastom wiele korzyści – nie tylko finansowych.
Uważamy, że dynamicznie rozwijający się Wrocław potrzebuje nowych źródeł energii. Jednym z możliwych rozwiązań jest właśnie elektrociepłownia, wykorzystująca paliwo alternatywne z odpadów pozostałych po sortowaniu. Z jednej strony taka inwestycja stanowiłaby stabilne źródło ciepła i prądu, a z drugiej wspierałaby rozwiązanie problemu odpadowego, z jakim zmagają się wrocławianie i gminy ościenne. To ważny element gospodarki obiegu zamkniętego – odpady, które nie nadają się do recyklingu, zamiast trafiać na wysypiska śmieci, mogą posłużyć do produkcji czystej energii dla rozwijającego się miasta.
Jeśli chodzi o Wisznię Małą, to jedną z korzyści z inwestycji będą na pewno podatki, które zapłacimy w związku z inwestycją jak również możliwość wpływania na koszty związane z gospodarowaniem odpadami. Co więcej jako międzynarodowy inwestor, możemy przyciągnąć kolejnych, potencjalnych inwestorów.
Nowa elektrociepłownia oznacza także nowe miejsca pracy – przy budowie potrzeba nawet do tysiąca osób każdego dnia i to w okresie ok. 3 lat. Później elektrociepłownia będzie zautomatyzowana, ale i tak jej obsługa wymagać będzie stworzenia kilkudziesięciu nowych miejsc pracy.
Tak, jednym z przykładów jest elektrociepłownia w Zabrzu, którą Fortum uruchomiło we wrześniu 2018 roku. Zastąpiła ona stare, wysłużone instalacje, działające do tej pory w Zabrzu i Bytomiu. Elektrociepłownia w Zabrzu może być zasilana trzema różnymi paliwami – węglem, paliwem z odpadów, a także biomasą. To pierwsza elektrociepłownia w Polsce, która wykorzystuje paliwo z odpadów. Moc nowej instalacji wynosi 225 MW wsadu w paliwie (moc cieplna: 145 MW, moc elektryczna: 75 MW). Elektrociepłownia w Zabrzu dostarcza prąd i ciepło do ponad 70 tys. gospodarstw domowych Zabrza i Bytomia.
Fortum to duża, międzynarodowa firma energetyczna. Posiadamy ponad 150 elektrowni i jesteśmy trzecim co do wielkości wytwórcą energii w krajach Nordyckich i jednym z wiodących producentów globalnie. Wywodzimy się z Finlandii, a działamy między innymi w Szwecji, Norwegii, krajach bałtyckich, Polsce, Rosji i Indiach.
Jeśli chodzi o Polskę, jednym z przykładów jest elektrociepłownia w Zabrzu, którą Fortum uruchomiło we wrześniu 2018 roku. Zastąpiła ona stare, wysłużone instalacje, działające do tej pory w Zabrzu i Bytomiu. Elektrociepłownia w Zabrzu może być zasilana trzema różnymi paliwami – węglem, paliwem z odpadów, a także biomasą. To pierwsza elektrociepłownia w Polsce, która wykorzystuje paliwo z odpadów. Moc nowej instalacji wynosi 225 MW wsadu w paliwie (moc cieplna: 145 MW, moc elektryczna: 75 MW). Elektrociepłownia w Zabrzu dostarcza prąd i ciepło do ponad 70 tys. gospodarstw domowych Zabrza i Bytomia.