Fortum pracuje nad projektem budowy nowej elektrociepłowni we Wrocławiu już od kilku lat. Dynamicznie rozwijające się miasto wymaga coraz bardziej rozwiniętego systemu ciepłowniczego. EC OdNova, wykorzystująca paliwo alternatywne w postaci pozostałości po sortowaniu odpadów nie tylko zapewni stabilne źródło ciepła i prądu, ale wesprze także ambicje miasta, jeśli chodzi o dążenie w kierunku GOZ (Gospodarki Obiegu Zamkniętego).
Moc bloku energetycznego
Wydajność nominalna
Wartość inwestycji
Wyzwania związane z Gospodarką Obiegu Zamkniętego
na przykładzie Wrocławia
Emilia den Boer
Ryszard Szpadt
Odpady będą powstawać tak długo, jak funkcjonujemy jako społeczeństwo – dobrze zadbać o to, aby jak najmniej z nich trafiało na wysypiska. Gospodarka Obiegu Zamkniętego zna na ten problem odpowiedź – wykorzystanie odpadów jako paliwa alternatywnego.
Paliwo alternatywne, wykorzystywane w nowej elektrociepłowni będzie wytwarzane z odpadów (głównie tworzywa, zabrudzony papier itp.) pozbawionych frakcji organicznej. Odpady, z których będzie produkowane takie paliwo to pozostałości po sortowaniu, które nie nadają się do ponownego przetworzenia.
KROK 1
Do elektrociepłowni przyjeżdża paliwo (w tym wypadku paliwa pochodzące z odpadów), które trafia do zamkniętego i hermetycznego układu podawania paliw
KROK 2
Następnie paliwo trafia do kotła, gdzie jest spalane w celu wytworzenia pary wodnej koniecznej do napędzenia turbiny i wytworzenia energii elektrycznej. Ciepło jest wykorzystywane do podgrzania wody w miejskiej sieci ciepłowniczej
KROK 3
W ten sposób odpady – zamiast trafiać na wysypisko – służą do wyprodukowania wartościowego paliwa, a następnie ciepła i prądu, które trafiają do naszych mieszkań
Dbałość o powietrze – efektywny system oczyszczania spalin, który spełnia najbardziej rygorystyczne normy środowiskowe, zarówno polskie jak i światowe, a także jest zgodny z wymaganiami BAT (z ang. Best Available Technologies, tj. Najlepsze Dostępne Technologie).
Dbałość o wodę – wodę na potrzeby nowej instalacji będziemy pobierać z własnego ujęcia wód podziemnych lub z sieci wodociągowej, a dzięki tzw. obiegom zamkniętym w ciągach technologicznych w instalacji nie będą produkowane ścieki kierowane do kanalizacji.
Dbałość o zasoby – „zero waste” na wielką skalę – odpady nie nadające się do recyklingu nie lądują na wysypisku, a są wykorzystywane się do produkcji paliwa.